Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tyršovy sady ve Šternberku (park)

5. 6. 2008

Osobní zkušenosti z parku:

V roce 2005 byla dokončena obnova Tyršových sadů. V parku jsou vidět změny, co se týče vybavení, zeleně i osvětlení. Bohužel vzhledem k absolutně nejasným pravidlům parku se stává park až nebezpečným pro malé děti, důchodce a pod.

Při procházce, kterou jsem podnikl v květnu 2008 jsem viděl asi 35 lidí v parku, což mě z počátku mile překvapilo. Kouření všeho, co se dá, sezení na opěradlech laviček a znečišťování okolo je to nejmenší, co Vás zde může potkat. Fotbalové balony lítají ze všech stran, stejně jako kola, která jezdí všude kde se jim zachce.

Bylo zde i několik psů bez vodítka i náhubku a pod stromem uprostřed je vrak kola. Lavičky jsou zdevastované a to i litinové části. Lavečky jsou ovšem nebezpečné pro děti i když poškozené nejsou, jsou zde velmi ostré hrany rukojetí, které hrozí úrazem. Do parku v podstatě nevede jediná bezbariérová cesta, cestičky se dají projet s kočárkem, ovšem ne už s vozíčkem.   

Park je využívaný spíše jen studující mládeží, kteří jsou na internátech a bohužel se tomu nedá moc divit, protože mnoho jiných míst pro svoji zábavu nemají.  

K parku se vyjádřili i někteří vozíčkáři:

Roman Škrob

Ještě jednou jsem si projel ten park a opravdu, pokud pomineme přístup, je v zásadě celý bezbariérový. Pouze navazující cesta ke kašně je z jedné strany trochu rozbitá, za opravu by to stálo, ale kousek, kudy se dá projet se najde. S tím přístupem je to horší, i když při troše zkušeností a odvahy se dá projet. Jsou 3 možnosti a každá má své úskalí.
1) Z ul. Opavské - není upraven přechod z chodníku od úřadu, navíc docela příkrý sjezd do parku.
2) Z ul. Olomoucké kolem SOU - Jsou tam kostky, navíc nerovný terén do oblouku. Nejhorší je prvních asi 5m, potom už celkem jde najít si tu správnou "kolej"
3) Z ul. Svatoplukova - Místy jsou vystouplé kameny, nerovný povrch.

Jiří Bejdák

Již při rekonstrukci parku veřejnost upozorňovala na nevhodný materiál i postup při opravě cest v parku. Platí ještě záruka na provedené práce ?
Ty cesty vypadají hrozně a v některých místech je to na min. podvrtnutí kotníku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Hodnocení:

Nabídka má trvalý charakter: ANO

s inv.vozíkem: NE (jen pokud trénujete na ocelový muž roku)

s kočárkem: ANO (ale nedoporučuji)

Možnost pohybu s kočárkem a vozíkem uvnitř: ANO 

Děti vítané : ANO

Dětský koutek: ?

Rodinné slevy: ?

Čisté, zdravé a nekuřácké prostředí: ?

Třídění odpadu: ?

Zkrácená a flexibilní pracovní doba pro rodiče s dětmi : ?

Zaměstnávání rodičů po rodičovské dovolené : ?

Zkušenosti v provozu: 

O parku se psalo už mnoho, ale výsledek je nulový:

http://www.ententyky.cz/v-tyrsovych-sadech-ve-sternberku-vznikne-detske-hriste

nebo

zdroj: http://www.sternberk.eu/index_web.php?jazyk=cz&sekce=urad&kategorie_1=dotazy&kategorie_2=prehled-dotazu&id_dotazu=102

Lorenc L.
2007-06-27 22:39:16

Jen bych se chtěl dotázat zda míní město něco konečně podniknout s parkem,který je neustále v obležení feťáků a dalších podivných osob!Na procházku s dětmi se tam jít nedá!

odpovídá Jaromír Sedlák, Pavel Pospíšil

Dobré poledne, město velmi citlivě vnímá problematiku Tyršových sadů.
Dnes jsem byl osobně přítomen poradě vedení MP s pracovníky. Mimo Tyršovy sady a náměstí a shlukování občanů zde byla i diskuze k přístupu strážníků ve vztahu ke kouření a pití alkoholu na veřejnosti.
Vedení města zadalo úředníkům ke zpracování věcný záměr, který by tyto nevhodné činnosti na veřejném prostranství mohl regulovat. Bohužel omezovat chování na veřejných prostranství ve vztahu ke kouření a pití alkoholu je skoro neřešitelné.
Jsou dvě cesty.
První kontrolovat a postihovat jakékoliv i drobné znečišťování veřejných prostranství.
Druhá cesta je např. oplotit Tyršovy sady, dát tomu charakter jiný než veřejného prostranství a tam přesně vymezit např. Zákaz kouření, popíjení alkoholu, jízdy na kole....
Část zastupitelů by ráda oplotila Tyršovy sady a dala tomu určitý řád. Otevřeno od např.05,00 do 22,hodin.
Druhá část by ráda oplotila pouze dětské centrální hřiště a zbytek nechala volně dostupné tak tomu je dosud.
Mimo to by na Tyršovy sady měly navazovat aktivity DDM, který bychom chtěli přesunout do budovy SOU, kterému se říká pod Parkem. Pro oživení Tyršových sadů máme i další náměty jako např. Chráněné bydlení, Chráněné dílny, Nové dopravní hřiště. Nyní se zpracovává studie a jak bude hotova a prodiskutována budeme řešit i tzv. režim.
Byl bych rád, aby i občané se vyjádřili k tomu zda Tyršovy sady oplotit a regulovat otevírací dobu a činnosti tam, či to ponechat stejné a pořádek posílit např. zvýšením počtu kamer, výjezdů....
Doufám, že informace jsou dostatečné.
Jsem s pozdravem
Mgr.Jaromír Sedlák

a další z 1.1.2007 z http://www.sternberk.org/zaktivity.php:

Rozhodnutí padlo pro letošní rok na Tyršovy sady. Je fajn, že se začne s parkem něco dělat, nicméně osobně nemám radost z toho, že letošní částka 300 000 Kč určená na dětská hřiště padne na projektovou dokumentaci apod. Domnívám se, že na Tyršovy sady by se měly použít peníze z jiného balíku, protože park nebude využíván pouze dětmi a nebude to pouze hřiště s herními prvky. Ale i tak, pokud se podaří dát park do takového stavu, jaká je představa, bylo by to výborné.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Katastrofa ?

(vozíčkář Jirka, 6. 6. 2008 17:44)

Již když se park opravoval, občané poukazovali na nevhodný postup při úpravě cestiček, marně. Na můj dotaz na městských stránkách mi bylo mj. žečeno, že vše bylo dle projektu. Na to mohu jen říci, že projekt, který takovou úpravu doporučil, je dle mého projektem špatným. I laikovi je jasné, že tam měl být použit asfalt, to, co se tam položilo bylo samozřejmě mnohem levnější. Nedivme se tedy, že to voda rozbila.